Vitamin D imenujemo tudi sončni vitamin, ker ga telo večinoma proizvaja s pomočjo sončne svetlobe. V hladnejših zimskih mesecih je sončna svetloba manj intenzivna, dnevi so krajši, ljudje pa več časa preživimo v zaprtih prostorih. Pomanjkanje vitamina D lahko vodi do oslabljenega imunskega sistema, večje dovzetnosti za prehlade in gripo, utrujenosti ter težav s kostmi in mišicami. Če želite izvedeti več o pomembnosti vitamina D, obiščite spletno stran
www.nadlani.si/life-style/vitamin-d.
Kaj je vitamin D in zakaj je pomemben?
Gre za vitamin, ki je topen v maščobi in igra ključno vlogo pri številnih procesih, ki potekajo v telesu. Deluje kot hormon in je pomemben za absorpcijo kalcija in fosforja, kar prispeva k zdravju kosti in zob. Izrazito je pomemben za naslednje procese v telesu:
- nudi podporo imunskemu sistemu
- ohranja močne kosti in zobe
- vpliva na mišično moč
- pozitivno učinkuje na razpoloženje
Kaj se zgodi ob pomanjkanju sončnega vitamina?
Pomanjkanje vitamina D lahko povzroči težave s kostmi, saj oslabi absorpcijo kalcija, kar vodi do rahitisa pri otrocih in osteoporoze pri odraslih. Pomanjkanje prav tako oslabi imunski sistem, povečuje tveganje za okužbe ter vpliva na utrujenost in slabo razpoloženje, saj je povezano z depresijo in sezonsko afektivno motnjo.
Ker pozimi zaradi krajših dni prejmemo manj sončne svetlobe, je pomembno uživati živila, bogata z vitaminom D. Tako ohranjamo močne kosti, dobro delovanje imunskega sistema in splošno počutje.
Kako lahko dobimo vitamin D?
Vitamine, tudi D, lahko dobimo s prehrano, predvsem z uživanjem naslednjih živil:
- mastne ribe (losos, tuna, sardine),
- ribje olje,
- jajčni rumenjaki,
- mlečni izdelki,
- jetrca,
- kosmiči in
- rastlinski napitki.
Določena živila so označena z oznako “obogateno z vitamini in minerali.” Takšna živila so priporočljiva, če z vsakdanjo hrano ne vnesemo dovolj vitamina D.
Če s hrano ne zaužijemo dovolj vitamina D, telo pa ga ne more proizvesti zaradi pomanjkanja sončne svetlobe, je priporočljivo uživanje prehranskih dopolnil. Še posebej to velja v zimskih mesecih, pri ljudeh z malo izpostavljenosti soncu ter pri starejših, saj imajo slabšo sposobnost sinteze vitamina D v koži.
