Večina ponudnikov spletnega gostovanja nudi tako imenovane SSL certifikate. V glavnem gre za plačljive certifikate, nekateri izmed ponudnikov pa omogočajo tudi namestitev brezplačnega SSL certifikata. V današnjem prispevku si bomo ogledali, kaj ta produkt pravzaprav je, čemu je namenjen, katere so prednosti in slabosti brezplačnega certifikata in ali se izplača odločiti za njegovo namestitev na spletno stran.

SSL certifikat ustvari zavarovano povezavo med strežnikom (spletno stranjo) ter brskalnikom (spletnim obiskovalcem). Prenos podatkov se šifrira s tako imenovanim šifrirnim ključem, podatke pa lahko prebere le uporabnik, kateremu so ti namenjeni. Nameščen SSL certifikat lahko prepoznamo po spletnem naslovu, ki se namesto klasičnega »http« zapisa prične s »https«. Prav tako, če je SSL certifikat nameščen pravilno, spletni brskalniki ob spletnem naslovu prikazujejo zeleno ikono – večina v obliki varnostne ključavnice.

ssl certifikat

Danes obstaja zelo dober razlog, da si vsak lastnik spletne strani, ne glede na to, za kakšno spletišče gre, namesti SSL certifikat. Če ta ni nameščen, namreč spletni brskalniki opozarjajo, da uporaba spletnega mesta morda ni varna. Obiskovalce to odganja, saj niso povsem prepričani, če strani dejansko lahko zaupajo. Poleg tega nameščen SSL certifikat (minimalno) vpliva tudi na pozicije v spletnem iskalniku Google. V teoriji to pomeni, da če bi imeli dve popolnoma enaki spletni strani s povsem enakimi »SEO« metrikami, bi se tista, ki ima nameščen SSL certifikat, v Googlu uvrščala višje.

Poznamo različne vrste SSL certifikatov. Najbolj osnoven je domenski, s katerim verificiramo le domeno. Naslednjo stopnjo predstavlja poslovni, s katerim verificiramo tudi podjetje. Najbolj napreden in najdražji pa je razširjeni SSL certifikat, ki ga je moč prepoznati po zapisanem imenu podjetja ob spletnem naslovu (za primer si lahko ogledate PayPal spletno stran). Glavna slabost brezplačnega SSL certifikata je v tem, da obstaja zgolj kot domenski certifikat, torej v najbolj osnovni obliki.

Se brezplačen SSL certifikat izplača namestiti na spletno stran? Če imate povsem preprosto spletno stran, na primer oseben blog, je odločitev zanj povsem na mestu. V kolikor pa je vaše spletno mesto večje in pomembnejše, na primer za potrebe posla, pa se je ponavadi bolje odločiti za plačljiv certifikat. Za njegovo namestitev poskrbi ponudnik spletnega gostovanja, medtem ko boste za brezplačnega pri večini ponudnikov morali poskrbeti sami.

Naj za konec odgovorimo še na vprašanje, ali se spletno gostovanje izplača zakupiti pri ponudniku, ki omogoča tudi namestitev brezplačnega certifikata. Zagotovo je to več kot dobrodošlo, saj vam certifikat, če tega ne znate namestiti sami, lahko namesti kakšen prijatelj, ki se na te stvari bolje spozna. Prav tako pa je možnost namestitve brezplačnega SSL certifikata znak, da ponudnik gostovanja sledi trendom in se prilagaja novim tehnologijam.